Kazalo vsebin:
Večina ljudi, ki dela v pisarniškem okolju ali za računalnikom, ima svoj način sedenja, ki se jim zdi najudobnejši. Vendar to ne pomeni nujno, da je ta način sedenja tudi najbolj zdrav. Nekateri sedalni položaji, ki jih pogosto zavzamemo, lahko dolgoročno vodijo do bolečin v hrbtu, vratu in drugih zdravstvenih težav. V tem članku bomo raziskali štiri pogoste napake pri sedenju, ki se jim morate izogniti, da ohranite dobro počutje in zdravje hrbtenice.
Čisto zravnano sedenje
Sedenje s popolnoma ravnim hrbtom brez naslonjala se morda zdi kot pravilen pristop k sedenju, vendar pa to ni nujno najboljše za našo hrbtenico. Takšen položaj lahko povzroči prekomerno obremenitev in utrujenost mišic hrbta, saj medvretenčne ploščice in mišice niso pravilno podprte. Ko sedimo popolnoma naravnost, naša hrbtenica ne sledi svoji naravni krivulji, kar lahko vodi do povečanega pritiska na spodnji del hrbta.
Raziskave kažejo, da lahko dolgotrajno vzdrževanje takšnega položaja prispeva k razvoju ali poslabšanju bolečin v hrbtu. Naravna krivulja hrbtenice igra ključno vlogo pri razporeditvi teže in pritiska po celotni strukturi hrbtenice. Brez ustrezne podpore te krivulje se povečuje tveganje za poškodbe medvretenčnih ploščic in drugih struktur hrbta.
Za izboljšanje tega položaja je priporočljivo uporabiti ergonomsko oblikovan stol, ki omogoča rahlo naslonjenost nazaj. To ne pomeni, da se moramo nasloniti tako daleč nazaj, da bi izgubili stik z naslonjalom, ampak samo toliko, da se ohrani naravna S-krivulja hrbtenice. Stol z dobro ledveno podporo bo pomagal ohranjati pravilno obliko hrbtenice in zmanjšal obremenitev na spodnji del hrbta. Pomembno je, da naslonjalo omogoča nastavitev naklona, tako da lahko vsak uporabnik najde najbolj optimalen položaj za svoje telo.
Neprimerna višina glede na tipkovnico
Višina stola ali delovne površine, ki ne ustreza vaši telesni višini, je lahko eden izmed glavnih vzrokov za napetost v ramenih, zapestjih in celo za razvoj dolgotrajnih poškodb, kot je sindrom karpalnega kanala. Ko višina stola in mize ni prilagojena uporabniku, so roke pogosto v prisiljenem položaju, ki zahteva dvigovanje ali spuščanje ramen, kar povzroča dodatno obremenitev mišic ramenskega obroča in vratu. Prav tako, če so zapestja v neprijetnem položaju, to lahko sčasoma vodi do obremenitve tetiv in živcev, ki prehajajo skozi karpalni kanal v zapestju.
Za zagotavljanje, da sedenje ne bo povzročalo dodatnih zdravstvenih težav, je ključnega pomena, da sta miza in stol ustrezno prilagojena. Roke bi morale biti ob tipkanju ali delu z miško na višini mize, pri čemer so komolci upognjeni pod pravim kotom. To zmanjša pritisk na zapestja in pomaga ohranjati ramena v sproščenem položaju. Zapestja morajo biti v nevtralnem položaju, da se izognemo dodatnemu stiskanju živcev in tetiv.
Poleg ergonomsko nastavljivega stola lahko uporabimo tudi posebne podloge za zapestja, ki podpirajo nevtralni položaj med tipkanjem ali uporabo miške. Takšne podloge pomagajo zmanjšati tveganje za nastanek sindroma karpalnega kanala in drugih oblik obremenitvenih poškodb. Pravilna višina delovne površine in stola ter dodatna oprema, ki podpira pravilno ergonomijo, so nujni za dolgoročno ohranjanje zdravja in preprečevanje bolečin povezanih z neustreznim sedenjem.
Sedenje s sklonjeno hrbtenico
Pogosto sedenje z nagnjenim trupom naprej, zlasti pri uporabi računalnika, je med delom za računalnikom zelo razširjena navada. Ta položaj povzroča, da hrbtenica prevzame nepravilno, sklonjeno obliko, kar preobremeni mišice v hrbtu in lahko povzroči izravnavo naravne lordoze spodnjega dela hrbta. Dolgoročno to vodi do povečanega tveganja za poškodbe in bolečine, saj so hrbtne mišice, vretenca in medvretenčne ploščice pod stalnim pritiskom.
Ko sedimo s sklonjenim trupom naprej, to ne vpliva samo na hrbet, ampak tudi na vrat in ramena. Vrat se mora nagniti še bolj naprej, da ohranja pogled usmerjen na zaslon, kar povzroča dodatno napetost v vratnih mišicah in sklepih. Ta položaj povečuje možnost za razvoj sindroma “tech neck”, ki je pogosto stanje pri ljudeh, ki preživijo veliko časa pred zasloni, s simptomi, kot so bolečina, togost in omejena gibljivost vratu.
Da bi izboljšali ta položaj, je priporočljivo, da monitor postavite na višino, kjer je zgornji rob zaslona na očesni ravni, kar zmanjša potrebo po nagnjenju glave naprej. Poleg tega je koristno uporabiti stol z nastavljivim naslonjalom za hrbet, ki podpira hrbtenico in omogoča, da se hrbet občasno nasloni in s tem razbremeni mišice.
Preveč nazaj naslonjen položaj
Prekomerno naslonjen položaj na stolu, kjer je naslonjalo nastavljeno tako, da ležimo skoraj vodoravno, se morda zdi izjemno sproščujoče, vendar to ni optimalno za ohranjanje zdrave hrbtenice. Ko se preveč naslonimo nazaj, se poveča razdalja med sediščem in naslonjalom za hrbet, kar lahko povzroči, da noge niso več pravilno podprte. To prisili hrbtenico, da prevzame neustrezno obliko, kar lahko dolgoročno vodi do bolečin v spodnjem delu hrbta in slabše podpore celotnemu telesu.
V takem položaju lahko tudi krvni obtok v nogah postane otežen zaradi slabše podpore in možnosti, da noge visijo ali so v nenaravnem položaju. To vpliva na hrbtenico in na splošno počutje, saj slabši krvni obtok lahko povzroči utrujenost nog in občutek teže ali mravljincev.
Za izboljšanje tega položaja je priporočljivo nastaviti naslonjalo tako, da podpira hrbet pri rahlem naklonu, ki še vedno omogoča nogam, da ostanejo trdno na tleh. Naslonjalo naj bo nastavljeno tako, da podpira naravno krivuljo ledvenega dela hrbtenice, kar pomaga ohranjati pravilno držo in zmanjšuje tveganje za pojav bolečin. Pomembno je, da so tudi noge med sedenjem vedno podprte bodisi s tlemi ali s stopalko, da se zagotovi stabilnost in zmanjša obremenitev na spodnji del hrbta.
Zaključek
Razumevanje in upoštevanje zgoraj omenjenih napotkov o pravilnem sedenju na pisarniškem stolu je pomembno za ohranjanje dobrega zdravja in preprečevanje dolgoročnih bolečin v hrbtu in drugih povezanih težav. Prilagajanje sedalnega položaja in uporaba ergonomsko oblikovane pisarniške opreme sta preprosta koraka, ki jih lahko vsakodnevno izvajamo za izboljšanje našega počutja in učinkovitosti na delovnem mestu.
S pravilno držo in ergonomskimi prilagoditvami lahko znatno zmanjšamo obremenitev na mišično-skeletni sistem in izboljšamo svoje splošno zdravje. Ne pozabite, da je vaše zdravje in dobro počutje v veliki meri odvisno od vaših vsakodnevnih navad, vključno s tem, kako sedite. Vzemite si čas za oceno in prilagoditev vašega delovnega prostora, saj je to investicija v vašo prihodnost in dobrobit na delovnem mestu.
VIRI IN LITERATURA:
https://buroseating.com/ways-of-sitting-office-workers-should-avoid/