Aktivno sedenje je sodoben pristop k delu, ki omogoča ohranjanje gibanja tudi v sedečem položaju. Dolgotrajno sedenje brez gibanja je eden glavnih razlogov za težave s hrbtenico, bolečine v križu in zmanjšano produktivnost. Ta članek bo razložil, kaj aktivno sedenje sploh je, kako vpliva na telo in hrbtenico ter zakaj je pomembno tako za posameznike kot za delodajalce. Poleg tega boste izvedeli, katere koristi prinaša in kako lahko z enostavnimi prilagoditvami izboljšate svoje počutje na delovnem mestu.

Aktivno sedenje vam pomaga ostati v gibanju tudi med delom

Kaj sploh je aktivno sedenje?

Aktivno sedenje pomeni, da vaš stol ne sili vašega telesa v eno pozicijo, ampak vam omogoča gibanje – tudi med sedenjem. Pisarniški stol s takšno zasnovo vam omogoča, da se nežno nagibate, premikate boke, spreminjate kot sedenja in sproti prilagajate svojo držo. Tako ne boste “zamrznili” v eni poziciji, kot se pogosto zgodi pri običajnih stolih. Preberite 4 napake pri sedenju, ki škodijo vašemu hrbtu.

Kaj se dogaja v telesu med aktivnim sedenjem?

Aktivno sedenje je proces, ki vključuje stalno prilagajanje telesa mikrogibom, kar ima pomemben vpliv na mišice, sklepe in krvni obtok. Ko sedimo na stolu, ki omogoča gibanje, se aktivirajo mišice trupa, predvsem globoke trebušne in hrbtne mišice, ki so ključne za stabilizacijo hrbtenice. Te mišice delujejo izometrično, kar pomeni, da se napenjajo brez opaznih premikov, a kljub temu ohranjajo tonus, kar preprečuje njihovo oslabitev.

Dinamično sedenje prav tako izboljšuje prekrvavitev. V statičnem sedečem položaju kri zastaja v spodnjih okončinah, kar lahko vodi do občutka težkih nog in oteklin. Gibanje med sedenjem pomaga aktivirati mišično črpalko v nogah, ki vrača kri proti srcu. S tem se zmanjša tveganje za težave, kot so otekanje gležnjev ali celo globoka venska tromboza, ki je lahko posledica dolgotrajnega sedenja brez gibanja.

Hrbtenica je pri aktivnem sedenju v nenehnem iskanju ravnovesja, kar pomeni, da se medvretenčne ploščice enakomerno obremenjujejo. To preprečuje koncentracijo pritiska na določenih točkah hrbtenice, kar je pogosto vzrok za bolečine v hrbtu. Poleg tega naravno gibanje izboljšuje prehrano medvretenčnih ploščic, saj delujejo kot “gobice”, ki se med obremenitvijo in razbremenitvijo polnijo s hranilnimi snovmi. Redno gibanje tako ohranja elastičnost in zdravje teh struktur.

Tudi na nevrološki ravni ima aktivno sedenje pozitivne učinke. Ko se telo premika, se aktivirajo senzorični receptorji v sklepih in mišicah, kar pošilja signale v možgane. Ti signali pomagajo vzdrževati ravnovesje in koordinacijo ter hkrati spodbujajo večjo budnost in osredotočenost. Posledično aktivno sedenje ne vpliva le na telesno, ampak tudi na mentalno zmogljivost.

Pomembno je razumeti, da aktivno sedenje ne pomeni pretiranega gibanja ali nenehnega premikanja, temveč ustvarjanje pogojev, ki telesu omogočajo naravno spreminjanje položajev in vključevanje mišic. Ta dinamičnost je ključna za dolgoročno zdravje in dobro počutje, saj zmanjšuje negativne učinke statičnega sedenja ter spodbuja bolj funkcionalno delovanje telesa kot celote.

Zakaj je aktivno sedenje pomembno za hrbtenico?

Naša hrbtenica ni zasnovana za dolgotrajno statično sedenje. Ko sedimo negibno, so mišice napete, pritiski na hrbtenico pa so razporejeni neenakomerno. Rezultat? Bolečine v križu, napetost v vratu in včasih celo glavoboli. Aktivno sedenje ohranja naravne gibe telesa in poskrbi, da hrbtenica ostaja v svojem najbolj zdravem položaju.

Koristi aktivnega sedenja:

  • Manj bolečin
  • Več energije
  • Naravna drža

Redni premiki zmanjšujejo napetost v mišicah in sklepih. Boljša prekrvavitev pomeni več kisika za možgane in manj utrujenosti. Prav tako pa aktivno sedenje spodbuja pravilno poravnavo telesa brez prisilnih položajev.

Raziskava, objavljena v Journal of Physical Activity and Health, je pokazala, da so udeleženci, ki so uporabljali dinamične ergonomske stole, občutili 33 % manj bolečin v spodnjem delu hrbta že po dveh tednih uporabe.

Študija, objavljena v American Journal of Preventive Medicine, je ugotovila, da dolgotrajno statično sedenje povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni, sladkorno bolezen tipa 2 in debelost, medtem ko aktivno sedenje te učinke bistveno zmanjšuje.

Podatki iz raziskave, ki jo je izvedla Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA), kažejo, da zaposleni, ki uporabljajo aktivne stole, poročajo o 21 % višji stopnji koncentracije in manjši utrujenosti.

Raziskave, objavljene v Ergonomics Journal, poudarjajo, da aktivno sedenje izboljša pretok krvi v spodnjih okončinah za več kot 15 %, kar zmanjšuje tveganje za globoko vensko trombozo in otekanje nog.

Kako začeti?

Začnite z majhnimi koraki. Izberite pisarniški stol, ki podpira gibanje – idealno tistega z nastavljivim naslonom, sedežem in možnostjo nagiba. Poskrbite, da je višina stola prilagojena tako, da so vaša stopala na tleh, kolena pa rahlo nižje od bokov. Če imate možnost, kombinirajte sedenje z višinsko nastavljivo mizo, da lahko del dneva preživite tudi stoje.

Preberite 4 ključne nasvete kako izbrati pravi pisarniški stol.

Podjetja, ki skrbijo za zdravje zaposlenih, imajo manj bolniških odsotnosti in bolj motivirane ekipe. Če ste odgovorni za opremljanje pisarne, razmislite o ergonomski opremi, ki podpira aktivno sedenje. To ni le investicija v pisarniško pohištvo, ampak v dolgoročno dobro počutje in uspešnost vašega tima. Preberite tudi kako pravilna ergonomija na delovnem mestu izboljša produktivnost in kako so profesionalni pisarniški stoli investicija v vaše zaposlene.

Zaključek

Aktivno sedenje je dokaz, da lahko majhne spremembe prinesejo velike koristi. Zakaj bi trpeli zaradi bolečin, če pa lahko vaše telo ostane v gibanju – tudi med delom? Preizkusite, kako je, ko vas pisarniški stol ne omejuje, ampak podpira. Vaša hrbtenica vam bo hvaležna.

VIRI IN LITERATURA:

https://journals.humankinetics.com/view/journals/jpah/jpah-overview.xml

https://www.ajpmonline.org

https://osha.europa.eu/sl

https://www.tandfonline.com/toc/terg20/current